• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Başkan'ın Mesajı
Duyurular

Çanakçı Köyümüzü en iyi şekilde tanıtımını yapmak ve bir takım ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş olan derneğimizin faaliyetlerine devam etmekteyiz.

Öncelikle dernek faaliyetlerimizden haberdar etmek ve köyümüzün tanıtımını daha çok insana ulaşması için www.canakciyarder.org İnternet adresini faaliyete geçirerek önemli bir attığımızı düşünüyorum.

Bilindiği gibi internet sitesinin dünya genelinde haberleşme adına ve tanıtım adına büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu vesileyle tüm faaliyetlerimizden hem gurbetteki köylülerimize hem de bizi uzaktan ve yakından tanıyan herkesi haberdar edeceğiz.


İstanbul Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 33,0389   33,0985
EURO 36,1143   36,1794
Özlü Sözler
Derya büyüktür ama herkes kabı kadar alır
Son Ziyaretçi Yorumları
Tolga Özgan
Güzel bir paylaşım sitesi emeği geçenlere tesekkurler

hakan uslu
Emeği gecen herkese teşekkürler. Köyümüzü, köylümüzü sevelim.Bir olalım, birlik olalım.Kırıcı değil yapıcı olalım. İyi ki varsınız.

ilknur kara
tebrik ederim bu basarıda katkısı olan herkese teşekkürler


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Reklam
Köyümüz Hakkında


Çanakçı, Samsun ilinin İlkadım ilçesine bağlı bir köydür.

 
Tarihi
 
Köy adını şimdiki mezarlık yerinde bulunan çanak atölyesinden almaktadır. Eskiden rumların yaşadığı bilinmektedir.mimari yapısıyla dikkat çekmektedir. Eski Rum evleri kalıntılarına hâlâ rastlanmaktadır. Köye yerleşen halkın hayvancılık ve tütün yetiştiriciliğine uygun iklime sahip olmasından bu köy yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir. güzel ormanlık alanlarıyla piknik alanına müsait tir. İLKADIM Belediyesinin hazırladığı ve vatandaşımızın hizmetine sunduğu güzel bir mesire alanı olan Kadırga Şenlik alanı mevcuttur. Yazı bir başka , kışın bir başka güzeldir köyümüz.
 
Kültür
 
Köyde cenazelerde misafir için yemek verilirdi şimdi ise köyümüzde 2009 yılında kurulan derneğimiz araç ve yemek hizmeti vermektedir. Düğünler gece kız evinde gündüz erkek evinde ve öğlen üzeri genelde etli pilav verilerek yapılır. Sünnet törenleri genelde Mevlidi Şerif okunarak yapılır. Hıdrelez günleri köylü köy meydanı veya bir su kenerında toplanıp adına bulgaza dedikleri mısır haşlamasını pişirip köylüye dağıtarak baharın gelişini kutlar.Çok eski olmamakla beraber köydeki genç nufusun azalmasından önce Bayramlarda köyün gençleri bir araya toplanarak müzik eşliğinde halaylar çekip oyunlar oynardı. Bayramlarda ise güzel şenlik havasın da kutlanır. Yaz aylarında pilav günü tertip edilip birlik ve beraberlik günü eğlencesi düzenleniyor. 
 
Yemekleri
 
Lahana sarması, pırasa ve mısır unundan yapılan kaşanaga, etli piriç pilavı, mısır unundan yapılan pırasa yemeği ,güzel odun ateşinde pişen ve isin o muhteşem yahniye uyumu ile yenen kaçamak, haşlanmış yumurta ve üzerine tereyağ dökülerek yapılan çılbır. Mutlak kışın vazgeçilmezi tarhananın üzerine tereyağın lezzetiyle çökelek harika olur. 
 
Coğrafya
 
Samsun merkezine 25 km uzaklıktadır. Eski Ankara yolu (ATA YOLU) üzerindeki Mağmur dağı mahallesi içerisinden ve onun 1 km uzağında bulunan 3 girişi vardır. Ayrıca eski Ankara yolu 25. km sinde bulun ayrı bir girişi daha bulunmaktadır. iki dağ eteğinin birleşimi vadi benzeri yer şekline benzeyen bir arazi üzerine kurulmuştur. Gündüz ve gece arasında hissedilir derecede sıcaklık değişimi olmaktadır.Tam bir yayla havası mevcuttur.
 
İklim
 
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
 
Nüfus
 
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 336
2007 330
2000 335
 
Ekonomi
 
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. hayvancılık daha çok büyük baş hayvancılığa dayanmaktadır.tarım ürünleri olarak;mısır,fasülye,buğday ve az da olsa sebze yetiştiriciliğine dayanmaktadır.
 
Muhtarlık
 
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
 
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2014 Metin ÇOKŞEN
2009 Metin ÇOKŞEN
2004 Mehmet USLU
1999 Mehmet USLU
 
Altyapı bilgileri
 
Köyde ilköğretim okulu vardır ama öğretim yoktur. Kavalpınarından çıkan su kadırga şenlik bölgesinde  Samsun Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla yapılan depoyla  Köyün içme suyu şebekesi hattı bağlanmıştır.  kanalizasyon şebekesi yoktur. Haberleşme ise Türktelekom telefon ve yeryer cep tlefonu il sağlanmaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köy içinde asfalt yoktur.köyde elektrik ve sabit telefon vardır. biri köy merkezinde bir gölbelen mahallesinde bulunmakdadır 2 de camii bulunmaktadır. 
 
GENEL BİLGİ 
 Köyümüzde kurulan dernek sayesinde yol genişletme çalışması başarıyla tamamlanmıştır. köyümüz caminde güzelleştirme çalışması yapılmıştır. Geç kalmış olan Çanakçı Köyü  ÇİM sahası hizmete girmiştir. Musalla ve mezarlık duvarı ile birlikte 2 adet wc yapımı tamamlanmıştır.
 
Aidat Borcu Sorgulama
Reklam
Ziyaretçi Sayacı
Bugün: 66
Dün: 122
Toplam: 4285

Samsun İlkadım Çanakçı Köyü

© Copyright 2024  V4.5 Tüm Hakları Saklıdır.

Hazır Dernek SitesiTop