• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Başkan'ın Mesajı
Duyurular

Çanakçı Köyümüzü en iyi şekilde tanıtımını yapmak ve bir takım ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş olan derneğimizin faaliyetlerine devam etmekteyiz.

Öncelikle dernek faaliyetlerimizden haberdar etmek ve köyümüzün tanıtımını daha çok insana ulaşması için www.canakciyarder.org İnternet adresini faaliyete geçirerek önemli bir attığımızı düşünüyorum.

Bilindiği gibi internet sitesinin dünya genelinde haberleşme adına ve tanıtım adına büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu vesileyle tüm faaliyetlerimizden hem gurbetteki köylülerimize hem de bizi uzaktan ve yakından tanıyan herkesi haberdar edeceğiz.


İstanbul Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 33,0389   33,0985
EURO 36,1143   36,1794
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Son Ziyaretçi Yorumları
Tolga Özgan
Güzel bir paylaşım sitesi emeği geçenlere tesekkurler

hakan uslu
Emeği gecen herkese teşekkürler. Köyümüzü, köylümüzü sevelim.Bir olalım, birlik olalım.Kırıcı değil yapıcı olalım. İyi ki varsınız.

ilknur kara
tebrik ederim bu basarıda katkısı olan herkese teşekkürler


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Reklam
DERNEĞİMİZİN TARİHÇESİ

Köyümüz:

Çanakçı Köyü ,Samsun İlinin İlkadım ilçesine bağlı bir köydür. Eski Rum yerleşkesi(Samsun-Ankara eski yolu ) eski Ata Yolu üzeri 25. km’dedir.  Köy adını şimdiki mezarlık yerindebulunan çanak atölyesinden almaktadır.  EskiRum evleri kalıntılarına hâlâ rastlanmaktadır. Köye yerleşen halkın hayvancılıkve tütün yetiştiriciliğine uygun iklime sahip olmasından bu köy yerleşim yeriolarak tercih edilmiştir. Güzel ormanlık alanlarıyla piknik alanına müsaittir.

Dernek Kuruluş:

08 Temmuz 2009 tarihinde derneğimiz kurulmuştur.Dernek kuruluşunun aslan payı o dönem muhtar olan Metin ÇOKŞEN' dir. Metinmuhtar 2009 yılında çevre köy derneklerinden etkilenerek köyümüze dernekkurmanın planları içinde olmuş ve özellikle gençleri örgütleyerek dernekkuruluşunu gerçekleştirmiştir. Diğer kurucu üyeler; Abdullah USLU, SüleymanGÜNEŞ, Seyit Ahmet COMART, Cengiz KOYUNCU, İbrahim KURNAZ ve İbrahim DOĞDU’ dur.Bununla beraber ilk üç yıllık seçim periyodundan sonra şuan ki yönetim BaşkanMustafa DOĞDU, Başkan Yardımcısı Ahmet ÇOKŞEN, Yönetim Kurulu Üyeleri ŞabanGÜNEŞ, İbrahim DOĞDU ve Nevzat KOYUNCU’dur.

  Amacımız;

Köyümüzde yardımlaşmayı ve dayanışmayı artırmak.Geçmiş ile gelecek arasında bağlantı kurmak. Mübadele ruhunu canlandırmak.Köyden kente göçte, bu olguyu zamanla değiştirip tersine bir etki içinyapılabilirlikleri araştırıp olumlu adımlar atmak. Köy çevre düzenlemelerinde insanlarıörgütleyip meci usûlü çalışmaları organize etmek. Üyeler arasında sosyal medyave iletişim araçlarından ileri düzeyde faydalanarak irtibatı üst düzeydetutmak. Diğer mübadele dernekleriyle irtibatta olup hedeflerinden vegelişimlerinden faydalanmak.

Hedefimiz;

Geçmiş ile bağları güçlendirip örf, adet ve ananeleriyaşatarak geleceğe iyi adımlarla ilerlemek. Üyeleri ve köy halkını her türlüalanda aydınlatmak, bilinçlendirmek. Geleceğimiz olan çocuklarlara köy içindesosyal aktivitelerini artırmak için yeterli oyun alanları yapmak. Çocuklarıneğitimde en iyi seçeneklerle yönlendirmelerini sağlayıp başarılarında maddi vemanevi desteklemek. Yurt dışında yaşayan üyelerimizi köy ve memleketleriyleilgili yeterli görsel ve yazılı bilgilendirmeler yaparak sürekli irtibatlarınısağlamak. Köy halkının tarımsal alanda toprağın verimliliğini artırmalarında bilinçlendirmeleri sağlamak amacıyla resmiilgilerle irtibata geçerek gerekli bilgi alış verişlerinde köprü olmak.Mübadelede terk edilmiş topraklara ziyaretlerde bulunmak.

Gerçekleştirdiklerimiz;

İletişimde resmi internet sitesi 2009 yılındanitibaren güncel tutularak bilgi alışverişi sağlandı. Hızlı ve anında iletişimde(duyurular) GSM mesaj sistemi oluşturuldu. Yerel belediye vasıtasıyla çocukparkı yapıldı. Gençlerin spor faaliyetleri için futbol sahası yapıldı. Mezarlıkçevresi beton duvar ve üstüne kafes tel ile çevrildi. Genişletilen köy sokakyollarına taş duvarları yapılarak toprak kaymaları önlendi. ÖSYM ve SBSsınavlarında başarılı olan çocuklara burs verildi. İlyasköy mahallesinde dernekirtibat bürosu açıldı. Cenaze, düğün ve sosyal yardım limitleri artırılarak yardımlaryapıldı. Köy konağı tadilat yapılarak kullanılır hale getirildi. Mezarlıkyanına yeni WC ler yapıldı. Yerel belediye organizesinde Çanakkale Şehitliklergezisi yapıldı. Her yıl geleneksel pilav günü tertip edildi.  

Aidat Borcu Sorgulama
Reklam
Ziyaretçi Sayacı
Bugün: 56
Dün: 122
Toplam: 4275

Samsun İlkadım Çanakçı Köyü

© Copyright 2024  V4.5 Tüm Hakları Saklıdır.

Hazır Dernek SitesiTop